Česko potřebuje do patnácti let 15 GWe nových zdrojů elektřiny. Zatím ale v uplynulých 15 letech tápe, hledá.
V minulém díle jsme si ukázali, jak se před 10 lety, za vlády ODS, nenašel dodavatel 3,4 GWe pro Temelín 3 a 4. Teď aktuálně, opět za pravicové vlády, se hledá maximálně 1,2 GWe – ale do Dukovan 2, které by se do 15 let mohlo stihnout postavit (a ano 1,2 GWe i 3,4 GWe je stále výrazně méně než 15 GWe… takže energetický problém Česka to vůbec neřeší). Také vám to nedává smysl?
Minule jsme také popsali, že Temelín 3,4 měl být ušit pro Američany, ale neschopnost zadavatelů tendru vedla k marnění roků času a negativnímu hospodářského výsledku pro všechny zúčastněné. Proč tedy teď Dukovany, když nevyšel Temelín? Přeci by stačilo vzít 10 let staré výsledky tendru z Temelína a začít stavět! Pokud by tedy někdo chtěl stavět. Ale kdo v Česku chce stavět? ČEZ to jistě nebude, protože tvrdošíjně ukazuje pro Dukovany 2 tyto obrázky, které nikdy nemohou nastat – prostě 2 nové reaktory v Dukovanech (úplně napravo) nejdou uchladit a vysušily by nejen přehradu na obrázku pod nimi ale i celou řeku Jihlavu:
Temelín 3,4 byl totiž za premiérování ODS vymyšlen pro Američany, ale Dukovany 2 byly za premiérování ANO vymyšleny pro Rusy; konkrétně pro sériový ruský reaktor VVER 1200, který tam padne jako hrnec na hlavu (jeho výkon 1 200 MWe je přesně na maximu dukovanského chlazení a má lehčí komponenty na dopravu než u konkurence = 2 zásadní odlišnosti od Temelína) a VVER 1200 se vejde do Dukovan nyní jen jeden. Z pohledu Rusů je ideální stav, že i po odstavení stávajících 4 dukovanských reaktorů se do Dukovan vejde už jen druhý VVER 1200, třetí už ne.
Takže by došlo k nahrazení stávajících 2000 MWe novými 2400 MWe – což je nárůst výkonu minimální, ruský plyn pro Česko neohrožující. Ostatní reaktory do Dukovan by byly speciální kusovky (např. snížení výkonu u Korejců a Francouzů), což by bylo dražší na výrobu a hlavně provoz a údržbu. Američané a Korejci navíc používají pro svůj reaktor obdobné veliké parogenerátory, jejichž doprava na Vysočinu je nesrovnatelně obtížnější než u menších ruských. Ty jsou totiž u jednoho jejich reaktoru čtyři, a tak mohou být výrazně lehčí.
Plán Zeman-Beneš-Babiš pro Dukovany 2 byl jasný: za trvání prezidentství prvně jmenovaného se odehraje tendr, kde podřízení druze jmenovaného v nějaké tabulce vyberou ruský reaktor, přitom třetí jmenovaný druhého neodvolá z vedení ČEZ a sežene finance (které na Temelín 3,4 neměl 🙂 ) a za to prvně jmenovaný nenechá jít do vězení třetího jmenovaného. Na Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) byl dosazen proruský (a nikým nezvolený) ministr. Hned po něm byl odvolán vybraný vládní zmocněnec pro jádro a na jeho místo byl dosazen, opět bez výběrového řízení, nový vládní zmocněnec pro jádro (a mimochodem „solárník“). Ten měl odvést černou práci, protože tehdy na celém MPO nebyl vůbec nikdo (SIC!), kdo by rozuměl jaderným reaktorům. Mimo to vznikl „vládní výbor pro dostavbu Dukovan“, už v tomto výboru bylo jasně vidět, jak vzniká přetahovaná Rusové x neRusové. A bylo jasné, že se jde cestou Temelína 3,4 – výbory jsou pro vybírání, ne pro stavění.
Ovšem opět jako u Temelína 3,4 byla hned na začátku naprostá chyba vypisovat tendr. Pokud už chtěli pánové vybrat Rusy, mohli to udělat napřímo a rychle jako třeba Maďaři . Tendr trvá dlouho a hlavně málokdy vede k cíli, protože se mění silové obsazení. Dnes je jasné, že nové Dukovany se za prezidenta Zemana nevyberou, ani za premiéra Babiše. Jelikož naše bezpečnostní složky (a to konkrétně BIS a UZSI) už u Temelína 3,4 naprosto nezvládly ošetřit zahraniční vlivy, nelze očekávat, že by tak zvládaly u Dukovan 2. V něčem si to pánové uvědomily a podařilo se jim „vyřadit“ Číňany, protože třeba absence UZSI v Číně by při tendru vedla k tragédii.
Podobně to nakonec dopadlo s Rusy – neRusové v tendru totiž velmi brzo tento nápad odhalili a netrvalo dlouho a měli jsme tu kauzu Vrbětice, která Rusy z dukovanského tendru navždy vymazala. Což viděnou optikou roku 2022 a války na Ukrajině by nastalo stejně. Ruské vlivové skupiny v Česku ale zůstaly a jejich zadání „buď ruský reaktor nebo ruský plyn“ se nyní realizuje ve druhé rovině – brzdit a hatit jakoukoliv novou jadernou výstavbu v Česku.
Takže nám v tendru zůstali Američané, Francouzi a Korejci. A to v soutěži na ruský reaktor pro vládu, která si tento tendr nevymyslela.
Prostě jako v Kocourkově – v Česku se vše dělá opačně a špatně. A do toho přichází naše bezpečnostní komunita, kde UZSI je v přerodu a tipli bychom si, že třeba v Koreji nemá jediného člověka. Co se týče například šancí BIS se měřit s jihokorejskou NIS, která dekády zvládá Severní Koreu, zde bychom též na mrtvého koně nesázeli.
Ale abychom končili i pro Dukovany na lepší notě – Brno začalo oficiálně přemýšlet o odběru tepla z Dukovan pro svoji teplárenskou síť založenou na zemním plynu. Opět myšlenka socialismu, která je dnes velmi aktuální. Využití stávajících reaktorů VVER 440 je možné, jen to povede ke snížení jejich účinnosti při výrobě elektřiny. Tedy zmenší elektrický výkon a teplo nebude nejlevnější. Jiná možnost je v Dukovanech mít přímo levný malý jaderný reaktor pouze na výrobu tepla. Taková řešení jsou: ať už čínská, francouzská či česká. Ruským dodavatelům plynu se logicky nelíbí.
Celkově je nyní český přístup k jádru naprosto nekoordinovaný; nové Dukovany dávají smysl možná pro Třebíč či Vysočinu, SMR reaktor do Temelína dává smysl možná jen Jihočeskému kraji. Ale ne pro celý stát, pro celé Česko je jiná správná energetická volba:
Topná sezóna tuto zimu nás o tom nemile přesvědčí. Český jaderný výzkum, koordinaci, dozor a stávající účastníky “tendru” Dukovany 2 si probereme v dalších dílech seriálu. Pokud nechceme platit německé ceny za elektřinu a ruské ceny za plyn na topení, je třeba výrazných změn.
—–
A kdo má rád satiru, může se pobavit u naší koláže – odkaz. 😊