Předseda Podvýboru pro energetiku Róbert Teleky (KDU-ČSL) vyjádřil podporu vlády i sněmovny k české cestě jaderné energetiky. Součástí této strategie má být nejen dostavba nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně, ale také vznik tzv. malých modulárních reaktorů.
„Česká republika se při dekarbonizaci neobejde bez jaderné energetiky. Je na tom podpora vlády i sněmovny,“ řekl po jednání podvýboru Róbert Teleky (KDU-ČSL) na tiskové konferenci. Podle něho nebyla řeč na lednovém podvýboru pro energetiku pouze o dostavbě jaderných bloků v Dukovanech a v Temelíně, ale také o technologickém vývoji malých modulárních reaktorů (SMR) českými firmami.
Všechny tyto úvahy a koncepty se budou nejspíše implementovat v následném desetiletí, což znamená, že by se měly navýšit výdaje na vědu a výzkum v oboru energetiky, ale také podpora zájmu o terciální vzdělávání v potřebných technických oborech.
„Jako předseda energetického výboru jsem potěšen, že kromě plánu výstavby modulárního reaktoru skupinou ČEZ přímo v areálu jaderné elektrárny Temelín vstupují do hry i další české projekty. Těmi jsou například tři různé typy malých modulárních reaktorů ÚJV ve spolupráci s Centrem výzkumu Řež. Poslední z nich se jmenuje CR-100 a má nabídnout nízkoemisní výrobu tepla pro moderní teplárny.
Na výrobu levného tepla se také zaměřuje projekt Teplator, který vyvinul tým profesora Škody ve spolupráci ČVUT, Západočeské univerzity a investiční společnosti IPC. Novinkou je plynem chlazený rychlý reaktor Napoleon HR-4F s potenciálem výroby vodíku od skupiny FABA Capital. Známý je také koncept malého jaderného reaktoru David od strojírenské skupiny Witkowitz. Je proto velmi osvěžující, že můžeme vidět nové ambiciózní projekty, které mohou vhodně doplnit rozvoj české cesty jaderného programu,” dodal Róbert Teleky.
Petr Pávek, který řídí projekt Teplator, přiblížil jako host podvýboru podstatu tohoto řešení. „Teplator představuje inovativní koncept nepřetržité výroby tepla pro dálkové a technologické vytápění. Díky efektivnějšímu využití jaderného paliva, speciální konstrukci a velikosti může být tato bezpečná technologie umístěna v lokalitách blíže ke koncovým zákazníkům. Náklady na takto získané palivo budou zanedbatelné, což by výrazně ovlivnilo cenu za dodané teplo a zejména její stabilitu. Ta je odhadována na částku kolem 150 Kč za GJ,“ vysvětlil Petr Pávek, člen představenstva investiční skupiny Invest & Property Consulting (IPC), pod níž Teplator spadá.
Ing. Petr Pávek, ředitel energetické divize IPC a projektu Teplator
předseda energetického podvýboru MUDr. Róbert Teleky, MBA
prof. Ing. Radek Škoda Ph.D, autor projektu Teplator, ČVUT